Tatil Dünyası
Üye Girişi
e-posta
Parola
Beni hatırla
 
e-bülten üyeliği
Ad Soyad
e-posta

Krallıklar Kenti: Assos

Anasayfa » Gezi Yazıları » Krallıklar Kenti: Assos
share on facebook  tweet  share on google  print  

Krallıklar Kenti: Assos

"Gezi Yazıları" için, toplam 1 sonuç arasından 1 - 1 arası sonuçlar
Krallıklar

 

Krallıklar Kenti:Assos

Kuzey Ege turlarının vazgeçilmez yerlerinden biri olan Assos , tarihi ve doğal güzelliklerinin eşsiz uyumunu arayalar için biçilmez kaftan. Kendine özgü tarihi yapısını günümüze kadar korumuş olan bu eşsiz cennet, huzurlu bir ortam arayanlar için bir sığınak.Assos’un girişinde solda Behramkale Köprüsü sizi davet eder önce. Yıllardır bıkmadan usanmadan tüm konuklarına rehberlik edip, Tuzla Çayı’ndan karşıya geçirmiş, şimdi emekliye ayrılmış olsa da tüm ihtişamıyla dimdik ayakta.Tarihi köprüyü geçtikten sonra, köy girişinde aracınızı uygun bir yere park edip, köyü bir güzel keşfetmelisiniz. Köyün taş sokaklarından yukarıya doğru yürümelisiniz. Köyün küçük meydanındaki kahvede yorgunluk çayınızı içip, kısa bir alışveriş molası verip sonra devam etmelisiniz. Gezecek çok yeriniz var. Dönüşü antik kentin denize bakan tarafından yapmalısınız. Antik kentin girişine yaklaştıkça yol kenarlarında kurulmuş tezgahlardan yöresel ürünler almayı sakın unutmayın. Kentin girişinden geçer geçmez hemen solda bulunan minaresiz yapı, Murat Hüdavendigar Cami. Hemen yanında bulunan su sarnıcından sonra, sabırsızlıkla beklediğiniz Athena Tapınağı. Manzara inanılmaz. Bir tarafta Midilli Adası, diğer yanda Kadırga Koyu ve Edremit Körfezi ve Kaz Dağları. Düşünün kimler gelmiş kimler geçmiş buralardan. Aristo ne felsefeciler yetiştirmiş burada. Bir yandan bunları düşünürken bir yandan da geziye girişin yanından devam edin. Bu kez denize bakan yamaçları göreceksiniz. Bunun için en kolay yol, Murat Hüdavendigar Camisi’nin yanından aşağıya doğru tam karşınızda görünecek olan kalenin burcuna yürümek. Buradan da manzara bir başka güzeldir. Tekrar burçtan inip patikayla antik kente yürüyeceksiniz. Burada agora, bouleuteiron (meclis), stoa ve nekropolü gördükten sonra, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış tiyotroya geçin. Tiyatroyu yukarıdaki kalıntılardan görme imkanınız olacak ama siz yinede inin. Hatta araçla tiyatronun önünden iskeleye rahatlıkla inebilirsiniz. Aracınızla Assos’a gelirseniz mutlaka aracı iskeleye inmeden sağda bırakın. Aşağıda dönemeyebilirsiniz. Kalabalık günlerde çok problem olur. İskeleye inip tarihi dokusunu yitirmemiş otantik restoranların birinde yemeğinizi yedikten sonra burada birkaç saat dinlenebilirsiniz. Başka programınız yoksa, burada tarih ve doğanın eşsiz uyumunun keyfini çıkarın, zamanımız var. Yöreye yazın giderseniz Kadırga Koyu’nda denize gidebilirsiniz. Kadırga Koyu’na köyün alt tarafından geçerek, geldiğiniz yolu kullanmadan gidiyorsunuz. İstanbul’a Çanakkale üzerinden gideceksiniz aynı yolu kullanmanıza gerek yok. Kadırga Koyu’na giderken Assos’la o gün için vedalaşıp başka bir zaman geleceğinize söz verirseniz, dostluğunuz bir ömür boyu sürer.

Konaklama-ulaşım:

Assos Kervansaray Hotel (0.286. 721 70 93),Grand Assos Hotel (0.286.721 72 73), Nazlıhan Hotel (0.286.721 73 85), Behram Hotel (0.286.721 70 16), Yıldız Hotel (0.286.721 70 25).Assos’a Çanakkale üzerinden gitmeyi tercih ederseniz, Ayvacık’tan 20 kilometrelik dolambaçlı ve dar yolu kullanmanız gerekiyor. Assosa’a İzmir üzerinden gelecekler için en ideal yol, Ayvalık, Edremit, Altınoluk ve Küçükkuyu yolu. Küçükkuyu’dan sonra Assos (Behramkale) tabelası görünce soldan devam ediyorsunuz.

Gezi önerileri: Truva Antik Kenti ve harabelerini görmeden, Kaz Dağları’nı gezmeden, Zeytinyağı Müzesi’nden alışveriş yapmadan, Adatepe Köyü ve Zeus Atları’nı görmeden, Ezine’den peynir almadan, Çanakkale’de asma yaprağında sardalye yemeden, peynir helvası almadan sakın dönmeyin.

 

 

Yazı ve Fotoğraflar: Serkan SÜSLÜ  (TinTin Tur Seyahat Acentası Kurucusu ve Sahibi)

Cumhuriyet Gazetesi Dört Mevsim Gezi Eki Sayı 123


 

Kaynak : Assos-Behramkale-Assos İskele
Tür : Gezi Tarih : 5.03.2008
[ Tüm yazılara ulaşmak için burayı tıklayınız. ]